Jak się ubrać na imprezę firmową? Jaki strój najlepiej wybrać?

Spotkania firmowe stanowią znakomitą szansę na poznanie całej kadry pracowniczej i osób zarządzających danym przedsiębiorstwem. Są także świetnym sposobem na integrację poszczególnych członków zespołu. Ich organizacja nie ma jakichś szczególnych ram. Niektóre firmy stawiają na częstsze i mniej zobowiązujące spotkania, a w innych przypadkach uroczystości firmowe odbywają się wyłącznie przy okazji jubileuszy czy świąt. Ze względu na zmienność charakteru imprez nie sposób określić jeden, niepodważalny dress code dla uczestnika. W poniższym artykule wyróżniamy różne warianty ubioru, dzięki którym będziemy wyglądać odpowiednio na tego typu spotkaniach – i to bez względu na jego rodzaj. Wyróżniamy, czego unikać oraz co warto włożyć na uroczystą imprezę firmową albo mniej zobowiązujące spotkanie firmowe w pubie. Zapraszamy!

Jak się ubrać na imprezę integracyjną w firmie?

Impreza integracyjna jest zazwyczaj pierwszym oficjalnym spotkaniem nowych pracowników. Może także odbywać się cyklicznie, np. każdego roku. Od tego, jak będziemy wyglądać, może zależeć nastawienie współpracowników do naszej osoby. Warto zaimponować stonowanym, szykownym strojem, który zwiększy nasz prestiż w nowym towarzystwie.  Dzięki takim wydarzeniom poszczególni członkowie zespołu mogą się lepiej ze sobą poznać, wymienić kontakty i spostrzeżenia. Zwykle przybiera ona mniej formalny kształt, choć mogą również odbywać się oficjalne imprezy, na których elegancki ubiór jest obowiązkiem. Stylizacja na imprezę firmową zapoznawczą będzie zatem zależeć od tego, gdzie będzie organizowana. Ciężko bowiem wyobrazić sobie sytuację, w której ubierzemy garnitur na imprezę odbywającą się w warunkach terenowych. Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę:

  • okoliczności imprezy integracyjnej;
  • miejsce jej odbywania się;
  • czas trwania wydarzenia;
  • wytyczne, jeśli zostały przekazane;
  • własny komfort, szczególnie gdy impreza została zaplanowana na wiele godzin.

Zważając na te czynniki, najbezpieczniejszym wyborem jest stosunkowo luźna stylizacja. Panowie mogą przywdziać jeansy i koszulę z długim rękawem, zaś panie powinny postawić na uniwersalną sukienkę. Jeśli wydarzenie będzie trwać nieco dłużej, np. 2 dni, zawsze dobrym wyjściem jest wzięcie ze sobą czegoś luźniejszego, np. klasycznego t-shirtu. Jednak, jak się ubrać na imprezę firmową, która odbywa się w restauracji? Zamiast sukienki na imprezę firmową można wybrać długie spodnie materiałowe i elegancką część górną garderoby. Zwykle jednak w takiej sytuacji osoby zaproszone zostaną poinformowane o tym, jak mniej więcej się ubrać.

Jaki strój wybrać na elegancką imprezę firmową?

Uroczystości firmowe z okazji jubileuszu, rocznicy lub innego ważnego wydarzenia przyjmują zazwyczaj wznioślejszy charakter. Od zaproszonych gości wymaga się, aby zastosowali się do obowiązującego dress codu. W tym kontekście mamy mniejsze pole do manewru, gdyż nasza stylizacja musi być po prostu uroczysta. Zwykle takie wydarzenia odbywają się na salach bankietowych, opcjonalnie w salach hotelowych lub eleganckich restauracjach. Niekiedy też impreza może mieć miejsce w samym budynku firmy, do którego zjeżdżają się zaproszeni goście. Strój na imprezę firmową nie może zatem odbiegać od wytycznych przedstawionych przez organizatorów. Zasady dotyczące ubioru mogą być ściśle określone, albo nakierowywać jedynie na styl akceptowany. W drugim przypadku mamy większe pole manewru. Przykładowo, wśród typów dress code’u na imprezę firmową można wyróżnić:

  • white tie, czyli tzw. białe kołnierze – najbardziej oficjalny styl odpowiedni na zaproszenie na jubileusz firmy;
  • smart casual – elegancki, ale mniej restrykcyjny typ stylizacji,
  • business – styl biznesowy, do którego nie należy wplatać elementów sportowych.

Jeśli jednak dress code nie został określony, to powinniśmy ubrać się w sposób stonowany i elegancki. Strój na uroczystą kolację firmową powinien być adekwatny do rangi wydarzenia. Mężczyźni mogą ubrać garnitur, najlepiej klasyczny. Dla pań najlepszym rozwiązaniem będzie wybór sukienki. Łatwo jednak popełnić błąd. Sukienka na imprezę w pracy nie powinna być zbyt krótka, ani błyszcząca. Niezbyt dobrym wyborem będą bardzo wysokie szpilki czy elementy ubioru, które zawierają cekiny. Można wskazać, że w przypadku mniej uroczystych wydarzeń powinniśmy się ubrać mniej więcej tak, jak na rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli uroczystość jest wzniosła, to korzystamy wówczas z jeszcze bardziej eleganckiej garderoby. Mężczyźni powinni założyć zegarek, a także wszystkie inne elementy, które zwieńczają stylizację. Mowa m.in. o skórzanym pasku do spodni i wypastowanych butach.

Co założyć na firmowego grilla?

Jak się ubrać na imprezę firmową, która odbywa się w plenerze? Tutaj, oprócz eleganckiego wyglądu, liczy się wygoda. Ciężko bowiem oczekiwać, że będziemy swobodnie się czuć w wyjściowej sukni, czy też w skrojonym na wymiar fraku. Nie powinniśmy jednak traktować zbyt dosłownie sformułowań wskazujących na wygodę użytkownika. Pamiętajmy, że swoim wyglądem reprezentujemy nie tylko siebie, ale także całą firmę. Przychodzenie na firmowego grilla w znoszonym dresie czy ulubionym t-shircie, który nosimy na co dzień jest oczywiście niedopuszczalnym zjawiskiem. Warto w tym kontekście połączyć estetykę z wysokim komfortem. Jeśli zostaliśmy zaproszeni na firmowy grill, który odbywa się w lato, to strój na imprezę firmową może być lekki i nie będzie problemu, jeśli założymy krótkie spodenki materiałowe, jeansowe lub bardziej przewiewne ubranie. W przypadku niepewnej pogody, nic nie stoi na przeszkodzie aby zabrać ze sobą kurtkę. W tym przypadku ubiór nie będzie odbiegać znacząco od tego, jak ubieramy się każdego dnia. Trzeba jednak pamiętać, aby ubranie było czyste, wyprasowane i nie stwarzało warunków do żartów ze strony współpracowników.

Co ubrać na firmowego grilla?

Plenerowa impreza firmowa – stylizacje dla kobiety. Jakie powinny być? Dobrym wyjściem będą dopasowane spodnie, kolorowa bluzka i sportowe obuwie. Jeśli cenisz elegancję i chcesz wyglądać nieco bardziej formalnie, to ciekawym pomysłem będzie włożenie koszuli i długich spodni materiałowych. Kobieca stylizacja nie może się obyć bez dodatków. W przypadku nieformalnych wyjść panuje bardzo duża dowolność w ich doborze. Sprawdzi się zarówno torebka, jak i kopertówka. O tę drugą musimy jednak bardziej się martwić, ponieważ możemy łatwo o niej zapomnieć, szczególnie jeśli grill odbywa się w miejscu, w którym nie ma zbyt dużo miejsca na zostawienie odzieży. Kwestia makijażu jest bardzo indywidualną sprawą, ale w zasadzie nie istnieją żadne przeciwwskazania do zaprezentowania mocnych dodatków. Kobieta powinna czuć się komfortowo i elegancko, a dodatkowego uroku mogą dodać dodatki w formie naszyjniku i bransoletki.

Impreza firmowa w pubie – co ubrać?

O ile niegdyś imprezy firmowe miały bardzo wzniosły charakter, o tyle dzisiaj częściej odchodzi się od tak formalnego stylu. Ze względu na zmianę sposobu pracowania, coraz częściej osoby zatrudnione mają bardziej płynny czas pracy i mogą korzystać z wielu dodatków niedostępnych jeszcze kilkanaście lat temu. Na wzór przedsiębiorstw amerykańskich, coraz większa liczba firm decyduje się na systematyczną integrację pracowników. Udowodniono bowiem, iż poprawia to ich zadowolenie z pracy i pozwala lepiej dogadywać się z przełożonymi. Nic zatem dziwnego, jeśli dostaniemy zaproszenie na spotkanie firmowe, które będzie odbywać się w pubie. W tak nieformalnych okolicznościach wybranie zbyt wzniosłej stylizacji mogłoby zostać potraktowane jako faux-pas. Możemy być pewni, że większość osób zaproszonych przyjdzie w bardzo luźnych stylizacjach, przypominających bardziej wyjście do klubu ze znajomymi, niż spotkanie z współpracownikami i kadrą menadżerską. Takie imprezy mogą mieć niespodziewany scenariusz, dlatego warto przygotować się na każdą okoliczność. Przyda nam się zatem luźny strój, w którym możemy tańczyć. Spotkanie w pubie może przeciągnąć się na wiele godzin, a czasami zajmie całą noc – warto, aby nasze ubranie było przewiewne, lekkie i wygodne.

Relatywne artykuły